Niezależnie od wielkości strony, od tego, czy ma być prostą witryną czy rozbudowanym mechanizmem, najważniejszym i najtrudniejszym etapem tworzenia jest projekt.

Praca nad projektem to praca koncepcyjna, to poszukiwanie klucza, sposobu wypowiedzi, metody na podanie treści. Chodzi o znalezienie wspólnego języka między treścią strony, wyobrażeniami zleceniodawcy, gustem i poszukiwaniami artystycznej wypowiedzi wykonawcy oraz intuicji i zrozumienia odbiorcy. 

Kiedy projekt jest gotowy (layout, schemat, grafika, układ, logo, tytuł, przykładowe menu itp) zaczyna się zasadnicza praca nad stroną. Projekt to praca głównie koncepcyjna. Później przychodzi czas na pracę rzemieślniczą.

Tym, którzy chcieliby zamówić stronę "taką prostą, nierozbudowaną, którą można zrobić w jeden dzień" odpowiadam: ja takiego zlecenia nie przyjmę. Czy witryna będzie prosta czy skomplikowana, tak samo wymaga tego pierwszego etapu - projektu. Projekt prostej strony może wymagać więcej pracy niż projekt wielkiego mechanizmu, a projektować szybko i byle jak nie potrafię (i nie chcę).